- Снажан опоравак (54%) у првом кварталу 2023. године у поређењу са истим периодом прошле године
- Рекордан обим саобраћаја у првом кварталу у Португалији, Србији, Мексику, Доминиканској Републици и Костарики
- Изузимајући Азију, укупни обим саобраћаја групе VINCI Airports приближава се нивоу пре пандемије (само 4% испод нивоа из 2019. године)
- Побољшање у Азији подстакнуто је домаћим саобраћајем у Јапану и међународним регионалним путовањима
У првом кварталу 2023. године аеродроми у мрежи компаније VINCI Airports опслужили су више од 56 милиона путника, односно скоро 20 милиона више него у 2022. години – 12% мање у односу на исти период 2019. године и само 4 одсто мање, ако се изузме Азија. Ниво домаћег саобраћаја се готово вратио на нивое пре пандемије (3 одсто у целој мрежи VINCI Airports у марту), док међународни саобраћај наставља опоравак (пад од 15 одсто). Бројни аеродроми у Европи и Северној и Јужној Америци су имали рекордан број путника –премашивши и бројке из 2019. године – као последица изузетно снажне потражње и изузетног раста понуда који су настали у периоду кризе.
Број путника на нашим аеродромима у Португалији достигао је цифру од 13 милиона путника у првом кварталу 2023. године, што 15 одсто више у односу на 2019. годину, захваљујући брзом расту понуде свих авио-компанија – традиционалних и нискобуџетних. Док Мадеира остаје популарна дестинација (са порастом саобраћаја у Фуншалу од 44 одсто, делом и због тога што је компанија Ryanair отворила нову базу у априлу 2022. године), Лисабон је у овом кварталу дочекао рекордних 7 милиона путника (пораст за 14 одсто) – захваљујући великом броју путника на летовима за Француску, Уједињено Краљевство и Бразил, између осталих. Америчко тржиште је такође допринело оваквом резултату, отварањем нових линија за Чикаго и Сан Франциско, на пример. У Србији, Београдски аеродром је забележио 27 одсто више путника у односу на исти период 2019. године, и наставља да користи предности великог броја путника на летовима ка Турској (пораст за 84 одсто), истовремено развијајући повезаност ка другим дестинацијама у Француској, Немачкој и Кини. Понуда летова повећана је и у Београду, а као пример, авио-компанија Wizz Air стационирала је трећи авион у београдској бази у априлу 2022. године, који ће следити и четврти у априлу 2023. године. Истовремено, у Мексику, саобраћај на аеродромима ОМА у овом кварталу бележи снажан пораст, захвљујући брзим ширењем капацитета авио-превозника Viva Aerobus (91 одсто више), Volaris (40 одсто) и American Airlines (82 одсто), што доприноси повећању обима саобраћаја – и домаћег и према САД (24 одсто).
И на осталим аеродромима опоравак се наставља – као и на аеродрому Лондон Гетвик, где се саобраћај опоравио у овом кварталу, нарочито ка медитеранским дестинацијама. Аеродром наставља да унапређује своју повезаност, што илуструју нови летови најављени за летњу сезону (укључујући пет авиона авио-компаније Norse Atlantic стационираних на Гетвику за трансатлантске летове). Бројне компаније, укључујући Sky Airlines (пораст за 11 одсто), учврстиле су своје капацитете на аеродрому Сантијаго у Чилеу – доприносећи, на пример, брзом опоравку домаћег саобраћаја (3 одсто мање у марту). У Француској, алпски аеродроми су постигли стабилан опоравак са првом пуном скијашком сезоном од 2019. године, али је тај напредак на појединим аеродромима мало застао у марту, када је саобраћај био у прекиду због штрајкова запослених у авијацији.
А у Јапану је Владин програм за подршку националном туризму појачао домаћи саобраћај током овог квартала, који се вратио на нивое пре пандемије у марту. Упркос томе што су кинеске власти ублажиле највећи број ограничења за међународна путовања, саобраћај са Кином још се није значајно опоравио. Ово је делимично због ограничења Јапана на путовања у и из Кине, која су на снази до 1. априла, као и због времена потребног за обнову процедура неопходних за путовања (тј. процедуре за издавање виза, поновно успостављање авио-саобраћаја и туристичких услуга, итд.). Међународни саобраћај на азијским дестинацијама у мрежи аеродрома компаније VINCI Airports (Јапан и Камбоџа) се ипак побољшао, захваљујући све снажнијем опоравку регионалних летова (Јужна Кореја, Сингапур и Тајван).
Више информација:VINCI Airports – саобраћај на дан 31. март 2023. године (384.54 килобајта)