- Саобраћај је током овог лета био изражен у Европи, где су оперативни прекиди остали на ограниченом нивоу на аеродромима Групе, као и на аеродромима у централној Америци и на Карибима, где је обим саобраћаја сада већи него 2019. године.
- Путнички саобраћај у трећем кварталу 2022. године је за 85% већи него у трећем кварталу 2021. године; разлика се у односу на 2019. годину смањила на 22%, односно 5 поена боље него у другом кварталу 2022. године.
- Раст саобраћаја у Азији и је даље ограничен, али би могао да буде израженији ове зиме, уз постепено ублажавање ограничења у неколико земаља.
Београд, 13. октобар 2022. године
У наставку ће се промене нивоа саобраћаја у трећем кварталу 2022. године посматрати у односу на резултате из истог периода 2019. године, осим ако није другачије назначено.
Преко 56 милиона путника путовало је кроз мрежу аеродрома VINCI групе у трећем кварталу 2022. године, односно 85% више него у трећем кварталу 2021. године (и 22% мање него 2019. године). Туристичка путовања и посете пријатељима и родбини поново су на нивоу из 2019. године. Позитиван тренд на европским аеродромима сада је израженији него у другим регионима, као резултат бржег опоравка и значајно веће попуњености авиона на летовима него у другим регионима (просечна попуњеност авиона је 85%). Аеродроми у Централној Америци и на Карибима настављају да учвршћују тржишни удео који су стекли током кризе, а у трећем кварталу 2022. године опслужен је до сада највећи број путника. Очекивано ублажавање ограничења путовања у Азији требало би да помогне да међународни саобраћај у том региону порасте током ове зимске сезоне.
Саобраћај је овог лета у Европи наставио да се опоравља, захваљујући великој потражњи и упркос оперативним ограничењима са којима су се неке авио-компаније суочиле.
Аеродроми у Португалији су овог лета привукли више од 18 милиона путника, практично исто колико и током лета 2019. године. Саобраћај на аеродрому у Порту (повећан за 2%) и на аеродрому Фуншал на острву Мадеира (пораст од 31%) био је чак и већи него током лета 2019. године. Саобраћај на лондонском аеродрому Гетвик наставио је да се приближава нивоу пре кризе. Оперативни застоји у раду аеродрома били су незнатни, упркос наглом повећању обима саобраћаја. Многе авио-компаније, укључујући нискотарифне авио превозиоце, одлучиле су да овог лета повећају своје капацитете на аеродрому Гетвик (3% easyJet, 58% Vueling, а Wizz је свој капацитет увећао 4,7 пута). Планови за повећање капацитета на летовима у међународном дуголинијском саобраћају (British Airways, Norse Atlantic, Emirates, Delta Airlines и Bamboo Airways) требало би да подрже раст саобраћаја у наредним месецима. Саобраћај на београдском аеродрому био је веома близу нивоа пре кризе, посебно захваљујући летовима ка дестинацијама ван Европе (нпр. Турска, пораст од 43%). У Француској је саобраћај на аеродромима у Нанту и Лиону наставио да расте, уз значајно интересовање за летове до неколико међународних дестинација, укључујући Грчку (пораст од 1,8% у Лиону, а у Нанту раст од 5,7%) и Турску (пораст од 24% у Лиону), а број путника био би и већи, да није било смањења капацитета на неким домаћим линијама.
Саобраћај на аеродромима у Доминиканској Републици остао је на нивоу изнад оног забележеног током 2019. године, захваљујући великом интересовању за летове ка и из Сједињених Амричких Држава и Шпаније (пораст од 9,6%, односно од 39%). Саобраћај на доминиканским аеродромима у наглом је порасту: отворене су 22 нове линије, односно летови ка овим дестинацијама ће започети током 2022. године, а основана је и нова авио-компанија Arajet са седиштем у Санто Домингу. Саобраћај у Гванакастеу у Костарики наставио је да расте током трећег квартала, те је сада значајно већи него током 2019. године (пораст од 41% у септембру).
Ниво саобраћаја на аеродромима у Азији и даље заостаје за оним у другим регионима, али би могао да се повећа у наредним месецима, када се ублаже мере ограничења путовања у Јапану, Јужној Кореји, Хонг Конгу и Тајвану. У Јапану је домаћи саобраћај у трећем кварталу био на нивоу од око 20% испод оног забележеног током 2019. године, док је напредак међународног саобраћаја незнатан. Са укидањем свих ограничења за долазна путовања, које на снагу ступа од 11. октобра, многе авио-компаније (укључујући ANA, JAL и Air Asia) већ су најавиле повећање капацитета у наредних неколико месеци. Саобраћај на аеродромима у Камбоџи у благом је порасту, захваљујући летовима ка и из Тајланда (пад од 40% у односу на 2019. годину) и Сингапура (пад од 16%), али и даље заостаје, а саобраћај ка и из Кине остаје на ниском нивоу.
Више информација о резултатима саобраћаја:
VINCI Airports – саобраћај на дан 30. септембар 2022. године (424.23 килобајта)