Broj putnika smanjen je za 72,8% u junu 2021. godine u odnosu na jun 2019. godine, što predstavlja ukupan pad od 79,1% u drugom tromesečju.
Tempo oporavka saobraćaja varira od zemlje do zemlje.
Saobraćaj u Sjedinjenim Američkim Državama, Dominikanskoj Republici i Kostariki je blizu nivoa koje je imao pre krize.
Saobraćaj se oporavlja a u kontinentalnoj Evropi, ali su brojke i dalje znatno niže nego u drugom tromesečju 2019. godine
Ograničenja putovanja i dalje ometaju nastavak letova u Aziji i na aerodromu London Getvik
1 Izvor: OAG-Zvanični vodič o avio-komanijama, kapacitet mesta najavljen od jula do septembra, u poređenju sa stvarnim kapacitetom mesta u istom periodu 2019. godine.
Mreža aerodroma kompanije VINCI Airports opslužila je oko 14 miliona putnika u drugom tromesečju 2021. godine, odnosno 79,1% manje u odnosu na drugo tromesečje 2019. godine. Saobraćaj je ostao na veoma niskom nivou u aprilu (pad za 84%), a zatim se povećao u maju (pad za 80%) i junu (pad za 73%)1.
Broj putnika nastavlja da raste do nivoa pre pandemije i to u državama u kojima su ograničenja putovanja ukinuta pre nekoliko meseci. To je posebno slučaj sa domaćim letovima u Sjedinjenim Američkim Državama, na primer na aerodromu Orlando Sanford, gde je promet opao za 14% u junu 2021. godine u odnosu na jun 2019. godine. Broj putnika u Dominikanskoj Republici i u Gvanakasteu na Kostariki u junu 2021. godine bio je blizu nivoa iz juna 2019. godine, a očekuje se da će se ovaj trend nastaviti i u narednim mesecima2.
Na ostalim aerodromima saobraćaj je i dalje ispod nivoa iz 2019. godine, ali se beleži ubrzani porast, kako se ograničenja putovanja ublaže. Većina aerodroma u kontinentalnoj Evropi i aerodrom Salvador Baija u Brazilu zabeležili su značajan porast avio-operacija i saobraćaja poslednjih nedelja. Brojevi putnika u nekim slučajevima bili su i veći nego 2019. godine. Nova ograničenja putovanja na evropskom tržištu - posebno u Portugaliji - ovog leta mogu da umanje oporavak međunarodnog saobraćaja.
I na kraju, u Japanu (međunarodni letovi), Kambodži i aerodromu London Getvik saobraćaj i dalje ne beleži porast usled ozbiljnih ograničenja koja su još uvek na snazi, a povećanje brojki može se očekivati ukoliko se restrikcije ublaže od 19. jula, kako je planirano.
U odeljcima u nastavku teksta, promene nivoa saobraćaja u 2021. godini izražene su u odnosu na cifre za isti period 2019. godine, ukoliko nije drugačije naznačeno.
1U poređenju sa istim periodom 2019. godine
2Prema najnovijim projekcijama kapaciteta avio-kompanija OAG-a (Official Airline Guide-Zvanični vodič o avio-kompanijama)
U Portugalu se putnički saobraćaj u drugom tromesečju poboljšao, a pad je sa 86,5%, koliko je zabeleženo u aprilu, umanjen na 66,6% u junu, čemu je doprinelo postepeno ublažavanje ograničenja putovanja. Tokom celokupnog tromesečja saobraćaj je umanjen za 76,6%. Trend na aerodromu Funšal je povoljniji (pad od 46,7% u junu), obzirom da je Madeira bila prva portugalska regija koja je otvorena za posetioce nakon ograničenja kretanja, pošto je tamošnja epidemiološka situacija bila pod kontrolom. Velika Britanije uvrstila je Madeiru na svoju zelenu listu od 30. juna, što je čini jednom od retkih destinacija koje putnici mogu da posete, a da se po povratku u Veliku Britaniju ne zahteva da budu u karantinu. Iako je avio-kompanija easyJet nedavno otvorila bazu u Farou, turistička sezona u Portugaliji može trpeti kratkoročne posledice usled novih ograničenja čiji je cilj suzbijanje novog naleta pandemije.
Oštra ograničenja u pogledu međunarodnih putovanja u Velikoj Britaniji i dalje ozbiljno ometaju poslovanje na aerodromu London Getvik, gde je promet manji za 96,7% u odnosu na celo tromesečje. Promet na aerodromu Belfast International, gde je avio-kompanija easyJet u junu započela nove letove ka domaćim destinacijama, i to za Lids Bradford i Ist Midlends, uvećan je u maju usled ublažavanja mera zatvaranja odnosno ograničenja kretanja u Velikoj Britaniji. Promet saobraćaja na predmetnim aerodromima - koji je u osnovi domaćeg karaktera – porastao je sa minus 89,8% u aprilu na minus 71,4% u junu. Dalje ublažavanje restrikcija planirano za 19. jul može podstaći oporavak u pogledu broja putnika.
U Francuskoj je kvartalni promet na aerodromima manji za 78,1%. Ograničenja putovanja smanjila su obim saobraćaja početkom tromesečja, ali je progresivno opuštanje ograničenja u maju i na početku turističke sezone podstaklo rast broja putnika. Tokom poslednjih nedelja, putnički saobraćaj naglo je porastao na aerodromima u Lionu i Nantu, na minus 59%, odnosno minus 50% krajem juna, u velikoj meri jer je avio-kompanija Volotea osnovala svoju bazu i omogućila letove na 29 destinacija iz Liona. U junu su podaci iz Nanta bili vrlo ohrabrujući, gde se saobraćaj popeo na nivo iz 2019. godine ili ga je čak i premašio na letovima do Bastije (rast od 10%), Ajača (pad od 3%) i Monpeljea (rast od 28%). Na aerodromu Tulon Ijer, nagli porast domaćeg saobraćaj poboljšao je statistiku, a pad saobraćaja ograničio na 44,5% u junu. Očekuje se da će ovaj trend nastaviti na aerodromima u Francuskoj, pošto su letovi ponovo uspostavljeni ka nekoliko linija, ka kojima su obustavljen u 2020. godine (7 novih destinacija u Lionu, 17 novih linija u Nantu, novi letovi avio-kompanije easyJet u Tulonu).
U Srbiji je postepeno ublažavanje ograničenja putovanja dovelo do brzog povećanja putničkog saobraćaja na beogradskom aerodromu, gde je zabeležen porast sa minus 67% krajem aprila, na minus 36,1% krajem juna, uglavnom zahvaljujući letovima za i iz Crne Gore (Tivat, pad za 16%), Egipta (Hurgada, rast za 90%) i Turske (Istanbul, pad za 27%). Ukupno gledano, saobraćaj u drugom tromesečju 2021. godine je 59,5% niži od nivoa u drugom tromesečju 2019. godine. Očekuje se da će se ovaj trend porasta saobraćaja nastaviti, pošto je planirani red letenja avio-kompanija sa beogradskog aerodroma samo 17% manji u odnosu na plan za letnju sezonu 2019. godine
Nakon smanjenja obima saobraćaja početkom tromesečja usled novog talasa pandemije u Evropi, saobraćaj na aerodromu Stokholm Skavsta u Švedskoj ponovo je porastao, i krajem juna je zabeležen pad od 60%. U proseku, saobraćaj je opao za 83,7% u odnosu na ceo kvartal.
U Japanu je rast domaćeg saobraćaja, koji je zabeležen u februaru, naglo zaustavljen kada je zemlja 23. aprila proglasila novo vanredno stanje. Međunarodni saobraćaj nije ponovo uspostavljen, pošto granice zemlje ostaju i dalje zatvorene, a ukupan broj putnika je u drugom tromesečju iznosio je minus 84,6%.
Zbog kašnjenja u kampanjama za vakcinaciju u regionu, Kambodža je zadržala veoma stroga ograničenja za putnike koji ulaze u zemlju, što je praktično dovelo do obustave saobraćaja tokom ovog kvartala.
Broj putnika u Sjedinjenim Američkim Državama nastavio je da raste i dostigao nivo iz drugog tromesečja 2019. godine, zahvaljujući smanjenju obima pandemije, uz pomoć Plana spašavanja koji je sprovela savezna vlada, ali i povećanju putovanja usled prolećnog raspusta. Saobraćaj na aeerodromu Orlando Sanford porastao je sa minus 37,9% u aprilu na minus 13,8% u junu, sa skokom od skoro 30 posto, koji je zabeležen tokom 3 nedelje oko nacionalnog praznika Dan sećanja (30. maj). Primer ove zdrave dinamike, predstavlja i Avelo, nova avio-kompanija, koja je u aprilu započela letove sa aerodroma Holivud Burbank ka 11 destinacija na zapadu Sjedinjenih Američkih Država.
U Kostariki je trend rasta saobraćaja na aerodromu Gvanakaste značajno ubrzan tokom drugog tromesečja, a obim saobraćaja u junu 2021. godine skoro je dostigao isti nivo kao u junu 2019. godine (pad od 2,3%). Neki od letova koji su obustavljeni tokom pandemije ponovo su započeti tokom drugog tromesečja, uključujući i letove avio-kompanije Southwest za Hjuston i Baltimor. Kostarika je jedna od retkih destinacija koja ne primenjuje nikakva ograničenja za putnike iz Sjedinjenih Američkih Država.
Broj putnika na aerodromima u Dominikanskoj Republici postepeno raste tokom proteklih godinu dana, a ovaj trend ubrzanog rasta započeo je sredinom marta 2021. godine. Tokom ovog kvartala promet je opao za 17,1%. Broj putnika na nekim linijama naglo je porastao u odnosu na 2019. godinu, uključujući letove između aerodroma Las Americas u Santo Domingu i Majamiju (rast od 36%), Fort Loderdejla (rast od 23%), Bostona (rast od 23%) i Njujorka (Njuark, rast od 20%). Moglo bi doći do povećanja ovog trenda tokom trećeg tromesečja ove godine, jer je red letenja za aerodrom Santo Domingo skoro 20% veći od reda letenja tokom letnje sezone 2019. godine.1
Saobraćaj na aerodromu Salvador Baija u Brazilu porastao je udrugom tromesečju, pošto se situacija sa pandemija stabilizovala u većini država te zemlje (posebno u Baiji). Broj putnika je porastao za gotovo 40 procenata tokom navedenog perioda, sa minus 63,7% u prvoj nedelji aprila na minus 24,9% krajem juna, a saobraćaj je u proseku opao za 43,6% u odnosu na ceo kvartal. Avio-operacije dostigle su nivo iz 2019. u nedelji nakon 14. juna. Nova avio-kompanija, Itapemirim započela je redovne letove za Salvador 30. juna, što bi trebalo da doprinese povećanju saobraćaja na ovom aerodromu. Red letenja avio-kompanija za naredni kvartal manji je za 10,8% u odnosu na letnju sezonu 2019. godine1, što potvrđuje brz oporavak aerodroma.
U Čileu je saobraćaj bio u padu početkom drugog tromesečja zbog novih ograničenja putovanja nakon povećanja broja slučajeva usled pandemije. Ipak, od tada je zabeležen porast, sa minus 84,8% sredinom aprila na minus 75% krajem juna, uglavnom na domaćim linijama (granice Čilea ostaju zatvorene). Tokom tromesečja, pad broja putnika iznosi 78%.
VINCI Airports – saobraćaj na dan 30.06. 2021. godine (428.21 kilobajta)